У сучасному місті дуже часто на очі трапляються розписані різними способами та в різних стилях бетонні перегородки, стіни будинків та занедбаних підприємств, вагони метро та інші поверхні. Одні з цих зразків анонімної творчості виглядають убого і безглуздо, у вигляді невміло виведених написів. Інші є справжніми мальовничими полотнами, на які приємно глянути. Подібність між ними одна – це аерозольна фарба для графіті. Просто рівень виконання різний, і залежить від ступеня майстерності художника.
Хтось вважає графіті окремим видом мистецтва, інші – особливим напрямком вандалізму. Суперечки не змовкають і сьогодні. У перекладі з італійської слово означає «подряпаний».
У наші дні крім фарби з балончиків графітчики в роботі використовують такі засоби та інструменти:
Відлік історії графіті прийнято починати з того часу, коли археологи вперше виявили стародавні настінні написи в східних країнах, в Італії та Греції. До них відносять і малюнки, що з'явилися за багато тисячоліть до нашої ери. Йдеться про наскельні зображення, авторство яких приписується представникам первіснообщинного ладу. Тоді для творчості використовувалися природні пігменти та гострі інструменти, зроблені з кісток тварин чи осколків каміння.
Перший прототип сучасного графіті знайдено у турецькому місті Ефесі, яке колись належало Стародавній Греції. Цим текстом стала реклама послуг дівчат легкої поведінки. Малюнком був відбиток долоні у формі серця і цифра, якою, швидше за все, позначалася вартість відповідної послуги.
Стародавні римляни теж із гумором підходили до настінних малюнків, роблячи карикатури із зображеннями людей при владі. У Помпеях знайшлися графіті із зображенням виверження Везувію, із записами магічних заклинань, політичних гасел. У Єгипті на території комплексу Гіза було знайдено численні написи та малюнки. Стародавні майя залишили у своїх святилищах чимало зображень, що чудово збереглися.
У східних слов'ян ця культура також мала місце. Є серед написів і молитовні послання, і жартівливі послання, і народні заклинання. В епоху Ренесансу художники Мікеланджело та Рафаель дозволяли собі потішитися графіті.
Лорд Байрон вважав за потрібне сфотографувати в грецькому храмі Посейдона свої відбитки.
Численні написи на стінах німецького рейхстагу, залишені радянськими солдатами, також цілком впевнено можна зарахувати до мистецтва графіті.
Звідки пішла традиція настінних розмальовок:
Як ставитися до цього явища, кожен вирішує собі сам, але те, що уявити нинішнє міське життя без графіті неможливо, ніхто заперечувати не буде.
Реванш Усика і Ф’юрі — це подія, яку я точно не пропущу. У першому бою я підтримував Ф’юрі, але післ...
хороший сервис, профессиональные мастера, все делают быстро и недорого
Я бы керамику выбрал. Потому что с пленкой очень много заморочек. Да и желтеет она со временем. А с ...
Вот именно для этого керамика и нужна. Она отлично сохраняет блеск и цвет автомобиля. И от сколов и...
Я не сделал и уже пожалел. Машине еще двух лет нет, а она совсем вид потеряла. Блеск у кузова пропал...